Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

12 sierpnia w Świetlicy Wiejskiej w Górze Siewierskiej tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich obchodziło 75-lecie swojego istnienia i działalności. Uroczystości rozpoczęła Msza Świętą w parafii pw. Wszystkich Świętych w Siemoni. Po Mszy na początku spotkania wszyscy uroczyście odśpiewali hymn, po czym każdy z gości mógł złożyć solenizantkom życzenia. Dla najaktywniejszych członkiń Koła zostały wręczone ordery „Serca Matki Wsi” oraz pamiątkowe listy gratulacyjne za długoletnią pracę na rzecz Koła oraz lokalnej społeczności.

31 sierpnia 2012 roku w Świetlicy wiejskiej w Dąbiu odbyło się uroczyste podsumowanie wakacji. Specjalnie dla uczestników wystąpili: Teatr Trip z Chorzowa, który zaprezentował bajkę „Tajemnica skarbu na kurzej nóżce” oraz dzieci z Ośrodka Kultury w Sarnowie. Dla najaktywniejszych uczestników, którzy skorzystali z wakacyjnej oferty sportowej czekały pamiątkowe dyplomy, puchary oraz nagrody.

Świąteczne kolędy i pastorałki rozbrzmiały w niedzielny wieczór 16 grudnia w Górze Siewierskiej. W tamtejszej remizie OSP odbył się świąteczny koncert „Bóg się rodzi” realizowany w ramach projektu „Muzyczna podróż po gminie Psary”. Specjalnie na zaproszenie Dyrektora GOK oraz Wójta Gminy Psary do Góry Siewierskiej zawitał Chór „Złota jesień” z Bochni, który zaprezentował zgromadzonej publiczności wiązankę najpiękniejszych polskich i zagranicznych kolęd  zaśpiewanych po ukraińsku, czesku i niemiecku.

 

W siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Psary 25 kwietnia 2014 r. miało miejsce podsumowanie projektu pt.„Ucz się przez całe życie” współfinansowanego z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 9.5 PO KL. Projekt trwał od czerwca 2013 r. i zakończył się z końcem kwietnia tego roku. W ramach projektu realizowano dwa rodzaje wsparcia:

- zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży z Gminy Psary w łącznej ilości 112 godzin

- zajęcia z rękodzieła dla dorosłych mieszkańców Gminy Psary w ilości 152 godzin .

Projekt zakończył się sukcesem. Pierwotnie planowano, iż zajęcia teatralne ukończy 16 osób, natomiast ukończyło 21 osób. Każde spotkanie polegało na rozwijaniu umiejętności aktorskich. Instruktor pracował z dziećmi i młodzieżą nad dykcja, umiejętnością poruszania się po scenie, radzeniem sobie ze stresem oraz umiejętnością głośnego i wyraźnego mówienia.

Również zajęcia z rękodzieła cieszyły się dużym zainteresowaniem: planowano iż zajęcia ukończy również 16 osób, natomiast ukończyło 20 osób. W ramach zajęć z rękodzieła uczestnicy zapoznali się z następującymi technikami rękodzielniczymi: decoupage, malowanie na jedwabiu, kora likowanie, szydełkowanie z koralikami, sutasz, robienie na drutach i filcowanie.

Podczas uroczystego podsumowania wystawiono dwie sztuki teatralne z udziałem młodych uczestników projektu. Jedna grupa zaprezentowała spektakl pt. ”Śnieżka”, druga grupa zaprezentowała przedstawienie pt. ”Premiera, czyli galimatias w teatrze”. Równocześnie odbyła się wystawa prac rękodzielniczych – zaprezentowano piękne wyroby przygotowane przez dorosłych uczestników projektu. PODSUMOWANIE PROJEKTU - FOTOGALERIA. Zapraszamy na stronę internetową projektu www.teatrirekodzielo.gok.psary.pl

 

 

joomplu:5481Wakacyjna przerwa w nauce dobiegła końca. Jak co roku dla wszystkich  dzieci, które tegoroczne wakacje spędziły w domu, GOK przygotował szeroką ofertę kulturalną. W poszczególnych filiach GOK odbywały się zajęcia plastyczne, teatralne, integracyjne, gry i zabawy sportowe na świeżym powietrzu.  Z pewnością każdy znalazł dla siebie coś ciekawego. Na zakończenie wakacji oraz podsumowanie prowadzonych zajęć GOK zorganizował wycieczkę do Warowni Rycerzy Pszczyńskich w Pszczynie.

joomplu:57446 grudnia 2013 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Gródkowie już po raz trzeci odbyły się Gminne Mikołajki. Występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gródkowie oraz dzieci z artystycznych sekcji GOK poprzedziły przybycie najważniejszego gościa tego wieczora. Dźwięk dzwonka oznajmił wszystkim obecnym przybycie Świętego Mikołaja.

 

joomplu:6416W niedzielne popołudnie, 3 sierpnia, na stadionie KS „Orzeł Dąbie” w Brzękowicach Dolnych po raz trzeci odbył się Piknik Patriotyczny dla mieszkańców gminy Psary. Organizatorzy tegorocznego festynu zapewnili mieszkańcom miłe dla oka i ucha atrakcje. Część artystyczną rozpoczął występ Orkiestry Dętej z Tąpkowic, działającej przy BiOK w Tąpkowicach, która podczas imprezy wystąpiła jeszcze dwukrotnie, bawiąc publiczność wiązanką wojskowych marszów oraz utworów muzyki popularnej w wydaniu orkiestrowym.

 

joomplu:6478Miesiące lipiec i sierpień to dla gminnych zespołów artystycznych czas wytężonej pracy oraz licznych wyjazdów. Jest to bowiem okres kiedy organizowane są wojewódzkie i ogólnopolskie festiwale i przeglądy zespołów artystycznych, a jednocześnie świetna okazja do zaprezentowania naszej gminy poza jej granicami. W tegorocznym 47 Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych – Brenna 2014 gminę Psary reprezentowały zespoły: Brzękowianie, Nasz Gródków oraz Dąbie, które zdobyło II miejsce na ponad 80 prezentujących się zespołów. 

joomplu:65087 września na stadionie sportowym w Psarach odbyły się Gminne Dożynki. W tym roku Święto Plonów cieszyło się rekordową popularnością, co było widać najlepiej podczas wieczornego koncertu. Świętowanie rozpoczęło się od uroczystego przemarszu korowodu dożynkowego spod Urzędu Gminy w Psarach. Poczty sztandarowe, przedstawiciele władz, organizacji społecznych oraz mieszkańcy przemaszerowali, na czele z Orkiestrą Dętą z Góry Siewierskiej, na stadion sportowy.

joomplu:7072Ciepłe popołudnia i długie letnie wieczory sprzyjają rozmaitym spotkaniom mieszkańców, wspólnym zabawom i biesiadą . W tym roku w okresie lipiec – sierpień odbyły się, aż trzy letnie festyny dla mieszkańców poszczególnych sołectwa. 25 lipca do Malinowic licznie przybyli goście mieli możliwość wysłuchania występów gminnych zespołów śpiewaczych : „Dąbie” „Nasz Gródków” oraz gościnnego występu zespołu „Toporowianie”. Dla najmłodszych uczestników, organizatorzy przygotowali pokaz sztuki afrykańskiej w wykonaniu grupy Karibu Polska, naukę języka suahili, gry na bębnach afrykańskich ,tańca w tradycyjnych afrykańskich strojach oraz gry, zabawy sportowe i plastyczne.

 

joomplu:75423 kwietnia w Ośrodku Kultury w Preczowie odbył koncert Romana „PAZURA” Wojciechowskiego. Podczas niedzielnego koncertu artyści zaprezentowali autorski program z najnowszej płyty Romana “Pazura “ Wojciechowskiego “Kurza twarz”. Słuchacze mieli okazję, jako pierwsi na śląsku posłuchać najnowszego dzieła tego charyzmatycznego artysty, które do tej pory prawie nigdzie nie było prezentowane. Utwory utrzymane w dźwiękach bluesa z elementami klimatów reggae, rock, i muzyki latynoamerykańskiej utrzymane w akustycznej stylistyce, spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności. Podczas koncertu oprócz znakomitego wokalisty wystąpili Stanisław Witta oraz gościnnie Zbigniew Żabowski. 

joomplu:806424 lipca w Preczowie po raz drugi odbył się Rodzinny Piknik Zdrowotny. W tym roku miał on szczególny wymiar, gdyż uczestniczyli w nim nie tylko mieszkańcy gminy, ale również bardzo liczna grupa zagranicznej młodzieży, która w ramach Tygodnia Misyjnego poprzedzającego Światowe Dni Młodzieży, przybyła w gościnne progi naszej gminy. Młodzież oraz mieszkanców ciepłymi słowami przywitał Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń, wyrażając radość z goszczenia pielgrzymów. 

joomplu:8087Czas letnich festynów w pełni. Po Górze Siewierskiej, Brzękowicach i Preczowie, przyszedł czas na Malinowice. 31 lipca w budynku byłej szkoły odbył się festyn środowiskowy dla mieszkańców sołectwa i nie tylko. Pomimo mało sprzyjającej aury, nastroje oraz dobre humory dopisywały wszystkim uczestnikom. Organizatorzy przygotowali bardzo atrakcyjną część artystyczną, podczas, której dla zebranych gości zaprezentował się zespół „Dąbie” oraz „Kapela Gródków”. 

Na zakończenie wakacji 26 sierpnia na stadionie LKS Iskra Psary odbył się Piknik Dronowy na którym uczestnicy mogli zaznajomić się z techniką latania, dronami.

13 sierpnia przy ośrodku kultury w Dąbiu po raz szósty odbył się festyn rodzinny dla mieszkańców sołectwa Dąbie, Brzękowice Dolne.

29 lipca odbył się festyn rodzinny przy budynku byłej szkoły w Malinowicach zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary wraz z Kołem Emeryta Rencisty i Inwalidy w Malinowicach oraz Kołem Gospodyń Wiejskich z Malinowic.

festyn soecki w dbiu 29 20190823 1046427767Jak co roku, w Dąbiu w połowie sierpnia, odbył się festyn sołecki dla mieszkańców. W tym roku w programie artystycznym, organizatorzy zapewnili licznie przybyłym gościom mnóstwo atrakcji. Na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły śpiewacze „Dąbie’ oraz „Tęcza”. Po ich występie, sceną zawładnęła Bernadeta Kowalska. Wokalistka ciesząca się ogromną popularnością na polskim rynku muzycznym, zaśpiewała swoje największe szlagiery i przeboje. Energiczna muzyka i dobry humor dopisały wszystkim uczestnikom, których na zakończenie festynu, do wspólnej zabawy tanecznej zachęcał zespół Art Music.

foto 4 20190729 12693814689 sierpnia w ośrodku kultury w Sarnowie zakończyły się letnie półkolonie organizowane przez GOK. Podobnie jak w latach ubiegłych także i w tym roku odbyły się 3 turnusy dla dzieci w wieku 6-11 lat, w których łącznie wzięło udział 42 dzieci. W ramach każdego turnusu uczestnicy mieli zapewnione pełne wyżywienie, opiekę instruktora oraz ubezpieczenie. W tym roku tematyka turnusów była bardzo różnorodna. Turnus pierwszy i drugi przebiegały pod nazwą ""Wakacyjny misz masz". Dzieci brały udział w zajęciach plastycznych, ruchowych oraz grach i zabawach integracyjnych.

Ogólnopolska Giełda Projektów – znamy wyniki naboru projektów!Z radością ogłaszamy listę szesnastu pomysłodawców, którzy zaprezentują swoje projekty przed animatorami kultury i edukatorami z całej Polski. Na X Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów Kulturalnych spotkamy się już w dniach 15-16 października 2020 roku w Warszawie. (źródło: www.nck.pl

filmowe piegi pana kleksaWe wrześniu rozpocznie się nabór chętnych szkół do udziału w projekcie „Filmowe Piegi Pana Kleksa, czyli szkolne lekcje z polskimi filmami dla dzieci i młodzieży”. Zgłoszone przez nauczycieli klasy wezmą udział w 1 z 6 bezpłatnych lekcji filmowych organizowanych w szkole w ramach zajęć dydaktycznych oraz obejrzą na 1 z 2 bezpłatnych projekcji w Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach polskie klasyczne filmy dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy do konatktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

klinkier podluzyny gddkia 1Zapraszamy w ramach projektu “Historyczne ścieżki gminy Psary” uczennice i uczniów klas od 6 do 8 ze szkół podstawowych wraz z nauczycielkami i nauczycielami na 2 spacery historyczne.

zajecia 21 22 6 20211006 1297348177Za nami pierwszy miesiąc wznowionej działalnośći. Z uśmiechem powitaliśmy uczestników naszych zajęć, którzy tłumnie po długiej nieobecności spowowdowanej pandemią chętnie powrocili do popłudniowych aktywności. Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z naszych zajeć i zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą, ponieważ rekrutacja na zajęcia i warsztaty dalej trwa.

Strona zrealizowana w ramach projektu z III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 - „Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu, w tym z e-usług publicznych w szczególności realizuje cel stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym” 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” dotyczący realizacji projektu systemowego pn. „Konwersja cyfrowa domów kultury” - zadanie GOK gminy Psary: goknet-GOK Gminy Psary wita w sieci!