Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

joomplu:806424 lipca w Preczowie po raz drugi odbył się Rodzinny Piknik Zdrowotny. W tym roku miał on szczególny wymiar, gdyż uczestniczyli w nim nie tylko mieszkańcy gminy, ale również bardzo liczna grupa zagranicznej młodzieży, która w ramach Tygodnia Misyjnego poprzedzającego Światowe Dni Młodzieży, przybyła w gościnne progi naszej gminy. Młodzież oraz mieszkanców ciepłymi słowami przywitał Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń, wyrażając radość z goszczenia pielgrzymów. 

Głos zabrał również ks. biskup Grzegorz Kaszak, który podziękował Organizatorom za tak ciepłe przyjęcie i gościnę oraz wyraził swoją radość i wzruszenie, że tak szczególne przedsięwzięcie, jak światowe Dni Młodzieży, zostało zorganizowane w Polsce.

 

Na pikniku nie zabrakło rożnych atrakcji. Artystyczną część festynu zainaugurował popis tańca towarzyskiego w wykonaniu Patrycji i Roberta Dankowskich. W dalszej części programu na scenie wystąpiły gminne zespoły śpiewacze, które zaprezentowały zagranicznej młodzieży nasz lokalny folklor oraz ludowość. Następnie organizatorzy przygotowali m.,in: zumbę na świeżym powietrzu, gry i zabawy dla dzieci oraz koncert młodzieżowego zespołu Oversound. Tego dnia nie tylko mieszkańcy gminy dali coś od siebie. Poszczególne grupy pielgrzymów również dla nas przygotowały kilka atrakcji. Grupa z Litwy zaprosiła gości do odtańczenia tradycyjnego tańca litewskiego, a wolontariusze z lokalnych parafii wraz z pielgrzymami zachęcali uczestników pikniku do wspólnej zabawy przy tańcu beligijskim. Tegoroczny piknik podobnie jak w zeszłym roku był znakomitą okazją do zaprezentowani zagranicznym gościom naszej lokalnej, tradycyjnej kuchni. Swoimi kulinarnymi zdolnościami popisały się Panie z lokalnych KGW oraz zespołów śpiewaczych. Na wytrawnych smakoszy, na suto zastawionych stołach czekały m.in. krokieciki z barszczykiem czerwonym, nalewka truskawkowa, wodzianka strzyżowicka, kapusta Ciap, zupa brokułowa, pasta czosnkowa, racuszki, ciasto drożdżowe, a nawet własnoręcznie wypieczony chleb. Wszystkie przygotowane potrawy konkurkowały ze sobą o tytuł najlepszej, tradycyjnej potrawy regionalnej. Każdą z nich oceniało Jury, którym bardzo chętnie pomagali goście z zagranicy. Po trudnych obradach Jury jednogłośnie zdecydowało, iż każda z prezentowanych potraw zasługuje na pierwsze miejsce.

Na zakończenie słowa podziękowania wygłosił ks. Jan Dyliński, który podziękował organizatorom, w szczególności Dyrekcji GOK, księżom, lokalnym parafiom oraz mieszkańcom za zaangażowanie oraz ciepłe przyjęcie pielgrzymów, w tym szczególnym czasie.  GALERIA

Strona zrealizowana w ramach projektu z III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 - „Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu, w tym z e-usług publicznych w szczególności realizuje cel stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym” 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” dotyczący realizacji projektu systemowego pn. „Konwersja cyfrowa domów kultury” - zadanie GOK gminy Psary: goknet-GOK Gminy Psary wita w sieci!