Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Dożynki to od lat jedno z najważniejszych świąt kultywowanych na wsi. W tym roku po raz trzeci w gościnne progi naszej gminy zagościły Dożynki Powiatowe. Ponad kilkuset mieszkańców gminy Psary oraz mieszkańców miast i gmin powiatu będzińskiego wspólnie mogło świętować tegoroczne zakończenie zbiorów. Dożynki to bardzo ważne święto, stanowi ono formę podziękowania za cały rolniczy trud oraz są doskonałym sposobem na przypomnienie i przybliżenie tradycji oraz historii kultury związanej z tym wspaniałym świętem – powiedziała Dyrektor GOK Anna Nagły.

30 września , w Sarnowie uroczysto obchodzono Święto Chleba. Zainaugurowała je Msza Święta odprawiona w Kościele Parafialnym pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Sarnowie przez ks Proboszcza dra Mirosława Wilka. Podczas Mszy Ksiądz Proboszcz uroczyście poświęcił okazały bochen chleba, którym częstowano później uczestników Święta. O godz. 16.00 w Ośrodku Kultury rozpoczęło się wspólne sołeckie świętowanie. Przed publicznością zaprezentowały się Zespoły „Zagłębianki”z  Sarnowa i „Od Do” z Preczowa.

Początek września to tradycyjnie czas dziękczynienia za zebrane plony. W tym roku mieszkańcy gminy obchodzili Święto Plonów 8 września 2013 r. na boisku sportowym LKS Iskra Psary.Dożynki gminne rozpoczęło uroczyste przejścia pochodu spod Urzędu Gminy na płytę stadionu przy dźwiękach muzyki Orkiestry Dętej z Góry Siewierskiej. Następnie zgromadzeni goście wzięli udział w Mszy Świętej, która została odprawiona na stadionie Iskry Psary. Po zakończeniu mszy Gospodarz Gminnego Święta Plonów – Wójt Tomasz Sadłoń powitał wszystkich gości, a na znak rozpoczęcia dożynek wypuszczono białego gołębia, za którym poleciały gołębie hodowców z terenu naszej gminy zrzeszonych w Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

14 września 2013r. przy Świetlicy Wiejskiej w Dąbiu odbyło się II Gminne Spotkanie Harcerskie. Nie było to jednak zwykłe, harcerskie spotkanie przy ognisku. To było spotkanie harcerzy weteranów. Tak, tak to można nazwać. Bo oprócz zastępu zuchów, którzy aktualnie działają w szkole w Strzyżowicach, pozostali uczestnicy spotkania to „byli” harcerze.

W ostatnich dniach odbył się VIII Regionalny Festiwal Pieśni Maryjnych „Królowej Anielskiej Śpiewajmy”.  Jak zawsze festiwal organizował Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary, Parafia  pw. NMP Królowej Świata w Strzyżowicach i Urząd Gminy Psary.Przesłuchania wszystkich zgłoszonych do udziału w Festiwalu uczestnikówodbyły się 8 października w GOK Gródków,  Koncert Laureatów natomiast, 13 października w Kościele pw. NMP Królowej Świata w Strzyżowicach.

joomplu:6589Na zakończenie wakacji 18 osobowa grupa dzieci i młodzieży, które najaktywniej uczestniczyły w wakacyjnych zajęciach prowadzonych przez GOK, wybrała się na wycieczkę do miasteczka westernowego Twinpigs w Żorach. Na miejscu czekało na nich mnóstwo atrakcji. Najmłodsi mogli skorzystać z mini kolejki górskiej, karuzeli czy trampoliny, a najstarsi z ogromnego koła młyńskiego, z którego można było podziwiać panoramę pobliskich miast oraz przyprawiającego o gęsią skórkę wahadła. Pomiędzy szaleństwami na wymyślnych urządzeniach, dzieciaki brały udział w pokazie magii, napadzie na bank oraz wybrały się w krótką podróż na księżyc do mini planetarium.

Regulamin Karty "RODZINA plus". Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem programu oraz zasadami przyznawania karty uprawniającej do zniżek na zajęcia prowadzone odpłatnie w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Psary. Z programu mogą korzystać rodziny wielodzietne tj, posiadające na utrzymaniu troje i więcej dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia lub do ukończenia 25 roku życia w przypadku dziecka uczącego się w szkole wyższej.

FORMULARZ WNIOSKU do pobrania.

joomplu:6619Już po raz dziewiąty Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary wspólnie  z Urzędem Gminy i Parafią pw. NMP Królowej Świata w Strzyżowicach zorganizował Festiwal Pieśni Maryjnych – „Królowej Anielskiej Śpiewajmy”. Jak co roku przesłuchania odbywały się na scenie GOK w Gródkowie a następnie w strzyżowickiej świątyni rozbrzmiewały najpiękniejsze pieśni Maryjne wykonywane przez laureatów festiwalu. W tym roku poziom artystyczny wykonawców był niezwykle wysoki i jurorom bardzo trudno było wybrać tych najlepszych. 

joomplu:66265 października w Sarnowie, odbyło się Święto Chleba. Zainaugurowała je Msza Święta odprawiona w kościele parafialnym pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Sarnowie przez Ks. proboszcza Andrzeja Cieszewskiego. We Mszy uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni parafii z Sarnowa, Zespół „Zagłębianki”, oraz pracownicy Ośrodka Kultury i władze samorządowe naszej gminy. Dalsze uroczystości w ramach Święta Chleba odbywały się w godzinach popołudniowych w budynku Ośrodka Kultury. 

joomplu:6632Prawdziwe greckie święto odbyło się 26 października w Ośrodku Kultury w Gródkowie, gdy na tamtejszej scenie dla mieszkańców gminy zaśpiewał i zagrał zespół MYTHOS. Na specjalne zaproszenie Wójta Gminy Psary Tomasza Sadłonia oraz Dyrektora GOK Anny Nagły grecka grupa wokalno - instrumentalna Mythos zaprezentowała oryginalny i barwny koncert na żywo. Piękne greckie stroje, instrumenty, bouzuki, greckie melodie, śpiew, świetna zabawa z publicznością oraz wspólne tańce na długo zapadną w pamięci uczestnikom niedzielnego spotkania.

joomplu:70975 września, w pogodną, słoneczną sobotę  w Sarnowie, odbyło się Święto Chleba. Zainaugurowała je Msza Święta odprawiona w kościele parafialnym pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Sarnowie przez Ks. proboszcza Andrzeja Cieszewskiego. We Mszy uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni parafii z Sarnowa, Zespół „Zagłębianki”, Koło Gospodyń Wiejskich z Sarnowa oraz pracownicy Ośrodka Kultury i władze samorządowe naszej gminy w osobach – Wójt Tomasz Sadłoń,  Radna Sarnowa Małgorzata Pasek i Sołtys Sarnowa Zofia Musiał.

joomplu:7182W ciepłe sobotnie popołudnie w Strzyżowicach po raz kolejny odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Impreza to z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców nie tylko sołectwa, ale i całej gminy. W tym roku na placu przy remizie OSP bawiła się rekordowa ilość mieszkańców. Ciekawy i bogaty program artystyczny przygotowany na tę okazję, rozpoczął się od występów przedszkolaków i uczniów z ZSP ze Strzyżowic, którzy przygotowali interesujący montaż słowno-muzyczny. 

13 września na stadionie LKS Iskra Psary odbyły się tradycyjne dożynki gminne, które w tym roku, dzięki licznie przygotowanym atrakcjom zgromadziły rekordową ilość mieszkańców. Mieszkańcy gminy Psary oraz organizatorzy włożyli ogrom pracy i serca w przygotowanie imprezy. Mszę Świętą odprawił Ksiądz Biskup Diecezji Sosnowieckiej – Grzegorz Kaszak, a koncelebrowali ją: Kanclerz Kurii Diecezji Sosnowieckiej – ksiądz Mariusz Karaś, Dziekan Dekanatu II św. Jana Pawła II w Będzinie – ksiądz Grzegorz Rozpończyk, Proboszcz Parafii św. Piotra i Pawła w Psarach – ksiądz Jan Piekarski.

4 września na stadionie LKS Iskra Psary odbyły się dożynki gminne, które były znakomitą okazją do wspólnego kultywowania pięknych wiejskich tradycji oraz wspaniałej zabawy. Tegoroczne dożynki w gminie Psary były tym szczególnym czasem, kiedy licznie przybyli mieszkańcy i ich goście mogli po raz kolejny wspólnie świętować i bawić się, podsumowując jednocześnie udane zbiory, ale i miesiące ciężkiej pracy w wielu dziedzinach związanych nie tylko z rolnictwem.

joomplu:813316 września na placu przy Świetlicy Wiejskiej w Dąbiu odbyło się ognisko harcerskie, które było oficjalnym rozpoczęciem nowego sezonu harcerskiego nie tylko w gminie Psary, ale w całym powiecie Będzińskim. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 zuchów oraz harczerzy z ponad 10 zastępów. Na spotkanie przybyli harcerze, kadra instruktorska z naszej gminy oraz kadra instruktorska, działająca pod patronatem Hufca Ziemi Będzińskiej im.Kazimierza Wielkiego w Będzinie. 

joomplu:820715 sierpnia na placu przy budynku remizy OSP w Dąbiu odbył się coroczny letni festyn rodzinny dla mieszkańców sołectwa. W tym roku licznie przybyłych mieszkańców bawiły gminne zespołu śpiewacze: "Dąbie", "Nasz Gródków", "OD...DO..." oraz zespół coverowy Latino Lovers. Na zakończenie wspólną zabawę taneczną poprowadził zespół Band Hadżi. Zapraszamy  do obejrzenia fotorelacji. GALERIA

 

joomplu:8231W miesiącach lipiec – sierpień br. GOK Gminy Psary prowadził bezpłatne zajęcia w ramach gminneJ Akcji Lato, których celem było aktywne zagospodarowanie dzieciom i młodzieży czasu wolnego. Zajęcia odbywały się w poszczególnych placówkach GOK oraz obiektach sportowo-rekreacyjnych znajdujących się na terenie gminy. 

joomplu:823311 września odbyło się w Sarnowie kolejne już Święto Chleba.  Jak zawsze uroczystość zainaugurowała Msza Święta w kościele pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza, którą odprawił ks. Proboszcz Andrzej Ciszewski. Dalszą część uroczystości,  na placu przy Ośrodku Kultury, rozpoczęło uroczyste podzielenie poświeconego chleba, którym częstowali mieszkańców zaproszeni goście: Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń, Sekretarz Gminy Mirella Barańska –Sorn, Radni Sarnowa Małgorzata Pasek i Aleksander  Jewak oraz Sołtys sołectwa Zofia Musiał.

joomplu:8254Pomimo deszczowej aury 17 września na placu przy remizie OSP w Strzyżowicach odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Ta coroczna tradycja, przyciągnęła setki mieszkańców nie tylko sołectwa, ale i całej gminy. Ciekawy i bogaty program artystyczny przygotowany na tę okazję, rozpoczął się od występów przedszkolaków i uczniów z ZSP ze Strzyżowic, którzy przygotowali kolorowe, muzyczne występy. Po artystycznych popisach maluchów, zebranej publiczności zaprezentowały się gminne zespoły śpiewacze „Strzyżowiczanie”, „Tęcza” oraz „Dabie”.

Kto raz przyjaźni poznał moc

nie będzie trwonił słów

przy innym ogniu, w inną noc

do zobaczenia znów”

Język angielski dla dzieci

Zajęcia odbywają się w dwóch grupach:

Grupa I - klasy I i II - 15:30 - 16:25

Grupa II - klasy III i IV - 16:30 - 17:25

Grupa III - uwaga trwa nabór na zajęcia dla dzieci w wieku 4, 5 i 6 lat, zajecia będą odbywały się w godz. 17:25 - 18:00

Zajęcia będą odbywają się w każdą środę w GOK Gródków.

Opłata: 60zł/msc.

Tradycyjnie już w Strzyżowicach, 16 września odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka.

Święto Chleba w Sarnowie

10 września, w Sarnowie odbyło się kolejne już Święto Chleba zastępujące sołeckie dożynki.

3 września na stadionie LKS Iskra Psary odbyły się tradycyjne uroczystości z okazji zakończenia zbioru zbóż, czyli Gminne Dożynki.

Język angielski w grach i zabawach - to zajęcia dedykowane uczniom klas II-III szkoły podstawowej. Nauka języka obcego poprzez: rozmówki, piosenki, gry, zabawy i prace plastyczne. Zajęcia są skoncentrowane na poszerzeniu słownictwa z zakresu języka angielskiego.

Zajęcia odbywać się będą ww:

WTOREK w godz. 15:30-16:30 w Ośrodku Kultury w Gródkowie, ul. Zwycięstwa 2.

Instruktor prowadzący: Milena Kucharska

Odpłatność 30,00zł/mc.

Opłatę należy uiścić z góry,  do 10 dnia każdego miesiąca przed rozpoczęciem zajęć.


Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary prowadzi zapisy na zajęcia z języka niemieckiego dla początkujących (kl.V-VII SP). Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z GOK w Gródkowie pod numerem telefonu 32/267-22-59. ZAPRASZAMY!!!

UWAGA ZMIANA DATY rozpoczęcia zajęć:

czwartek, 11 października o godz. 17:30 w Ośrodku Kultury w Gródkowie, ul. Zwycięstwa 2.

Za utrudnienia przepraszamy!

 

W niedzielę, 16 września b.r., w godzinach popołudniowych na placu przy Szkole Podstawowej w Gródkowie odbył się szkolno-sołecki piknik patriotyczny pod szyldem „Dobre, bo polskie”.

15 września na stadionie Jedność Strzyżowice odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka, na którym w tym roku wydano rekordową ilość 700 porcji pysznych pieczonek.

9 września w Sarnowie odbyło się jubileuszowe X Święto Chleba. Jak zawsze zainaugurowała je uroczysta Mszą Święta w kościele pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza, którą odprawił ks. proboszcz Andrzej Ciszewski.

W tym roku uroczystość z okazji zakończenia zbioru zbóż, czyli Gminne Dożynki odbyły się 2 września na stadionie LKS Iskra Psary.

1 września na stadionie LKS Iskra Psary odbył się już po raz drugi Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary. Impreza wchodziła w skład 31. Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego organizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Uwaga: przy rejestracji po założeniu konta (rodzica/płatnika) koniecznie należy DODAĆ UCZESTNIKA ZAJĘĆ!!!

INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA SYSTEMU ZAJĘCIOWEGO GOK GMINY PSARY

 

CERAMIKA

 

 MIEJSCE: OŚRODEK KULTURY W GRÓDKOWIE, UL. ZWYCIĘSTWA 2, tel 32/267-22-59

 CZAS: WTOREK - 17:00-18:00

 ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA. OBOWIĄZUJĄ ZAPISY PRZEZ SYSTEM E-ZAJĘCIA.

INSTRUKTOR PROWADZĄCY:   Maja Trzcionka

Cena za zajęcia: 60zł/msc.

 

Opłatę należy uiścić z góry, do 10 dnia każdego miesiąca przed rozpoczęciem zajęć.

Zapisy na zajęcia przez system:e-zajęcia.

 

swieto chleba 2019 3 20190911 17884502278 września 2019r. w Sarnowie uroczyście obchodzono Święto Chleba. Obchody zainaugurowała msza święta odprawiona w kościele parafialnym pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza przez księdza Proboszcza Andrzeja Ciszewskiego. We mszy uczestniczyli wierni parafii z Sarnowa, Zespół „Zagłębianki”, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Sarnowa, członkowie OSP z Sarnowa oraz władze samorządowe gminy Psary. Część artystyczna odbyła się na placu przy Ośrodku Kultury w Sarnowie. Na początku ceremonialnie, chleb poświęcił proboszcz ks. Andrzej Ciszewski, którym w dalszej części częstował wójt gminy Tomasz Sadłoń, sekretarz Mirellę Barańską – Sorn, radni z Sarnowa Aleksander Jewak i Adam Sadowski oraz sołtyska Zofia Musiał.

festyn strzyzowice 2019 8 20190911 19410754217 września na placu przy CUS Strzyżowice odbył się Festyn rodzinny dla mieszkańców sołectwa i gminy, nawiązujący do obchodzonego w tym dniu jubileuszu 100-lecia istnienia OSP Strzyżowice. Pomimo deszczu, mieszkańcy w doskonałych humorach bawili się do późnych godzin wieczornych. Na pogram artystyczny złożyły się występy muzyczno- taneczne przedszkolaków i uczniów z ZSP w Strzyżowicach oraz koncert piosenek Zespołów „Strzyżowiczanie” i „Tęcza”. Obecni usłyszeli w wykonaniu dzieci i młodzieży takie polski szlagiery jak: „Cicha woda”, „Orkiestry dęte” czy „Lipka”.

doynki gminne 2019 16 20190904 1114786726Początek września to tradycyjnie czas dziękczynienia za zebrane plony. W tym roku mieszkańcy gminy obchodzili Gminne Dożynki, 1 września. Uroczystości rozpoczęły się od przejścia korowodu spod Urzędu Gminy w Psarach prowadzonego przez komendanta gminnego OSP Tomasza Kota. Przy dźwiękach Orkiestry Dętej pod batutą Ireneusza Sobieraja, dumnie prezentowały się poczty sztandarowe oraz reprezentacje lokalnych organizacji społecznych: KGW, OSP, Zagłębiowskiego Koła Pszczelarzy, Koła Łowieckiego „Gwardia”, szkół, sołectw oraz mieszkańców. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęła msza święta, celebrowana przez ks. kanonika Michała Bordę oraz proboszcza parafii w Psarach ks. Jana Piekarskiego.

3 mff 2019 18 20190904 1092376728Miniony weekend w gminie Psary upłynął pod znakiem, muzyki, tańca i folkloru. 31 sierpnia na stadionie sportowym w Psarach, w ramach 3 Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, gościły zagraniczne zespoły folklorystyczne. W tym roku mieszkańcy mogli zapoznać się z tradycją i kulturą takich państw jak: Argentyna, Sycylia, Czechy oraz Bługaria. Polskę, tego dnia, dumnie reprezentował Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. To niezwykłe wydarzenie, podobnie jak w latach ubiegłych, było częścią 32. Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego organizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

chess square 0 0SZACHY - serdecznie zapraszamy na zajęcia koła szachowego organizowane przez GOK Gminy Psary.

Zajęcia odbywają się:

ŚRODA, 16:00 Ośrodek Kultury w Preczowie, ul.Dębowa 1- grupa dzieci od 5 lat,

ŚRODA, 17:00 Ośrodek Kultury w Preczowie, ul.Dębowa 1- grupa młodzież/dorośli od 16 lat

Obowiązuje rejestracja i płatność poprzez system zajęciowym  e-zajęcia!!!

Ruszamy do października, po uzbieraniu się grupy :)

Odpłatność 20zł/mc

REGULAMIN ZAJĘĆ,

ZASADY SANITARNE,

WNIOSEK RODZINA PLUS

IMG84133 3Drogie dzieciaki i kochani Rodzice!
Wracają Zajęcia Edukacji Żywej, czyli warsztaty przyrodnicze na świeżym powietrzu.
Poprowadzi je nie kto inny, jak cudowny Pan Marek, z którym mogliście się spotkać również latem
Zapraszamy was do zapisów na zajęcia. Ruszamy już 3.10 o godz. 10:00. Spotkanie pod budynkiem remizy w Górze Siewierskiej!!
Szczegółowe informacje o zajęciach możn znaleźć tutaj -> PRACOWNIA EDUKACJI ŻYWEJ
dzien sportu 2021 4 20210921 1789020993W miniony weekend, 18 września, na psarskim orliku odbyło się niecodzienne wydarzenia. Po raz pierwszy Animatorzy zorganizowali Dzień Sportu na Orliku. Wydarzenie to otrzymało dofinansowanie ze środków Fundacji Orły Sportu, w ramach konkursu kierowanego do animatorów Orlika. Dzięki temu nasz psarski orlik znalazł się w grupie 3 wyróżnionych orlików w województwie śląskim, oraz w gronie 101 obiektów z całej Polski.
b 251684a492aa60f2561bb60bde1735ecef25 września zapraszamy na Turnieju Oldbojów 2021, który w tym roku odbędzie się na stadionie KS Preczów, ul. Szkolna.
Regulamin dostępny na stronie www.gok.psary.pl
Organizatorzy: SKF Sportowa Gmina Psary, Gmina Psary, GOK Gminy Psary
swito pieczonego ziemniaka 8 20210921 184705495518 września na placu przy CUS Strzyżowice odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Po przerwie związanej z pandemią, ponownie to wydarzenie zagościło w kalendarzu gminnych imprez i zgromadziło ogromną rzeszę mieszkańców gminy. Organizatorami Święta Pieczonego Ziemniaka był GOK Gminy Psary, CUS Strzyżowice i KGW Strzyżowice.

apn 2021 internet

Strona zrealizowana w ramach projektu z III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 - „Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu, w tym z e-usług publicznych w szczególności realizuje cel stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym” 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” dotyczący realizacji projektu systemowego pn. „Konwersja cyfrowa domów kultury” - zadanie GOK gminy Psary: goknet-GOK Gminy Psary wita w sieci!