13 września na stadionie LKS Iskra Psary odbyły się tradycyjne dożynki gminne, które w tym roku, dzięki licznie przygotowanym atrakcjom zgromadziły rekordową ilość mieszkańców. Mieszkańcy gminy Psary oraz organizatorzy włożyli ogrom pracy i serca w przygotowanie imprezy. Mszę Świętą odprawił Ksiądz Biskup Diecezji Sosnowieckiej – Grzegorz Kaszak, a koncelebrowali ją: Kanclerz Kurii Diecezji Sosnowieckiej – ksiądz Mariusz Karaś, Dziekan Dekanatu II św. Jana Pawła II w Będzinie – ksiądz Grzegorz Rozpończyk, Proboszcz Parafii św. Piotra i Pawła w Psarach – ksiądz Jan Piekarski.

Podczas mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił piękne wieńce dożynkowe, które zostały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Psary.Wśród licznie przybyłych gości dożynkowych znaleźli się między innymi: Wiceminister Zdrowia i Poseł na Sejm RP – Beata Małecka-Libera, Wiceminister Gospodarki i Poseł na Sejm RP – Anna Nemś, Posłowie na Sejm RP – Waldemar Andzel, Witold Klepacz, Jarosław Pięta, Senator RP – Zbigniew Meres, Wicemarszałek Województwa Śląskiego – Stanisław Dąbrowa, Starosta Będziński – Arkadiusz Watoła, Członek Zarządu Powiatu Będzińskiego – Robert Szpinda, Radni Powiatu Będzińskiego, Pełnomocnik Prezydenta Będzina – Sebastian Szaleniec, Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz – Zdzisław Banaś, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Siewierzu – Barbara Bochenek, Przewodniczący Rady Gminy Psary – Jacenty Kubica wraz z Radnymi, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie – Małgorzata Waluda, Dyrektora PZ ZOZ w Będzinie – Jacek Kołacz, Dyrektor Biura Powiatowego ARiMR – Anna Potwardowska, Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, Sołtysi, Prezesi jednostek OSP, Prezeski Kół Gospodyń Wiejskich, Prezesi Klubów Sportowych, Prezesi i przedstawiciele związków, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, reprezentanci lokalnych przedsiębiorstw oraz, przede wszystkim, mieszkańcy gminy Psary.

Występy artystyczne rozpoczął tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Dąbie” oraz Starostów Dożynek – Państwa Zenona i Ryszardy Będkowskich. Po tej części uroczystości Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń w swoim przemówieniu podziękował za trud pracy włożony w rolę. Święto Plonów, było także doskonałą okazją do wręczenia Brązowej Odznaki za Zasługi dla Sportu Mirosławowi Marcińcowi. Udekorowania zasłużonego działacza sportowego dokonali: Wiceminister Zdrowia – Beata Małecka-Libera, Wiceminister Gospodarki – Anna Nemś oraz Wójt Gminy Psary – Tomasz Sadłoń.

Po części oficjalnej dożynek rozpoczął się bogaty program artystyczny, a na scenie pojawili się kolejno: dziecięcy zespół folklorystyczny ze Szkoły Podstawowej w Dąbiu, dwie wokalistki z psarskiego gimnazjum – Wiktoria Rozmus i Weronika Harasimiuk oraz Zespoły Śpiewacze – Zagłębianki, Strzyżowiczanie, Brzękowianie, Górzanie, Nasz Gródków, Tęcza oraz OD...DO...

Po występach artystów z gminy Psary na scenie pojawił się energetyczny duet Karina i Albano, który rozgrzał publiczność do czerwoności we włoskich rytmach. Emocje sięgnęły zenitu, gdy na scenie ukazała się gwiazda wieczoru – zespół Baciary, którego występ oglądała rekordowa publiczności. Po przeszło godzinnym koncercie i bisach zespołu, tradycyjnie dożynki zakończył pokaz sztucznych ogni.

Podczas tegorocznego święta plonów wsparcia finansowego oraz materialnego udzielili: Bank Spółdzielczy, PPD Tartak Gródków, Transbud Wulkan Zdzisław Wszoła, Bogdan i Aleksandra Oliwa, Marzena i Mariusz Kawiorscy, Piekarnia Ziarenko, Zenon i Ryszarda Będkowscy, Zajazd Zielony Gościniec. GALERIA