image

Dzieciaki kręcą – w gminie Psary powstaje animacja o Kole Gospodyń Wiejskich z Góry Siewierskiej!

W okresie od lipca do października Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary realizuje projekt „Filmowe Gminne Opowieści” finansowany z Narodowego Centrum Kultury – Kultura Interwencje 2020, którego celem jest zachowanie tradycji ludowej kultywowanej w gminie. Zadaniem uczestników w wieku od 10 do 14 lat jest stworzenie animacji o Kole Gospodyń Wiejskich z Góry Siewierskiej oraz napisanie przykładowego e-podręcznika o tworzeniu filmów z lokalną społecznością.

Najważniejszym celem projektu jest realizacja go w międzypokoleniowej współpracy, polegającej na wymianie doświadczeń młodzieży i osób starszych. Pomysłem na połączenie tych 2 obszarów w projekcie jest pokazanie historii KGW przez młodzież za pomocą filmu animowanego.

By to zrobić uczestnicy projektu w lipcu i sierpniu pod okiem prowadzącej – reżyserki Ewy Borysewicz uczyli się na warsztatach filmowych, jak realizować animację poklatkową, a w czasie wywiadów z członkiniami i członkami z KGW zbierali materiały do scenariusza.

Tematy uzyskane na bazie odpowiedzi gości z KGW posłużyły uczestnikom do stworzenia poszczególnych scen do realizacji. Każdy z nich nakręcił własną część filmu, którą Ewa Borysewicz zmontuje pod koniec sierpnia w całość. Ścieżkę dźwiękową będą tworzyć wypowiedzi gości z KGW: Pani Marii,Pani Ireny i Pana Czesława nagrane podczas spotkania z uczestnikami warsztatów.

Oficjalna premiera filmu odbędzie się w październiku w GOKu w Gródkowie. Wszystkie działania z młodzieżą: warsztaty, ćwiczenia i prezentacje teoretyczne z powodu ograniczeń wywołanych przez COVID-19 prowadzone były w formie on-line za pomocą komunikatora ZOOM.

W ramach projektu powstała też grupa dyskusyjna, na której publikowane były tutoriale warsztatowe o tym jak przygotować stanowisko pracy, jak złożyć postać z papieru do animacji oraz jaką aplikację do nagrywania filmu wybrać. Z tej całej bazy wiedzy w październiku zostanie opublikowany w wersji elektronicznej „narzędziownik”, czyli podręcznikowe abc o robieniu filmu animowanego. O wszystkim dokładnie opowiemy pod koniec października na otwartym dla mieszkańców i osób zainteresowanych tą tematyką oficjalnym zakończeniu projektu w czasie, którego będzie można też oglądać wystawę zdjęć dokumentującą działania na projekcie.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.gok.psary.pl w zakładce Projekty/Filmowe Gminne Opowieści.

Drodzy Warsztatowicze!

Czekamy na Wasze ujęcia! Zostało już tylko 10 dni! Pamiętajcie - czas szybko mija!

Michał i Maciek wysłali już swoje 2gie ujęcie (zdjęcie powyżej) , to klatka z wycinankowej wersji ujęcia o wzrastaniu pomidorów, jak Wam się podoba? :-)

Przypominam też o:

1. nagraniu dźwiękowym Waszej krótkiej wypowiedzi - coś na temat Waszych wrażeń ze spotkania z naszymi gośćmi, na temat ich historii, które nam opowiadali, związanych z Kołem Gospodyń Wiejskich
Może któraś historia przypadła Wam najbardziej do gustu?
A może chcielibyście kiedyś pójść na występy zespołu śpiewaczego KGW?
Może chcielibyście skosztować którejś z potraw, o których nasi goście opowiadali? Albo już ją znacie, może częstowała Was nią babcia albo ciocia?

Nagrajcie coś od siebie, Wasze wrażenia na świeżo.
Nie przygotowujcie się specjalnie do tego nagrania, a na pewno nie zapisujcie sobie swoich słów wcześniej - wszystko powiedzcie z serca, na żywo :-)

2. o Waszym zdjęciu albo rysowanym/ wycinankowym autoportrecie. Może być zdjęcie z momentu jak Tworzycie film!

A w międzyczasie - NIESPODZIANKA!

Możecie sobie przypomnieć spotkanie z naszymi gośćmi - być może 30 minutowy montaż dźwiękowy zmotywuje Was do pracy, w dodatku będziecie mieli pamiątkę! :-)

Pozdrawiam Was serdecznie!
Ewa Borysewicz