Dzieci uczestniczące w zajęciach w Ośrodku Kultury w Preczowie tradycyjnie pożegnały zimę i powitały wiosnę. Do 21 marca przygotowywały się już od kilku dni, własnoręcznie tworząc piękne, kolorowe Marzanny i wesołe gaiki. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zaskoczył nas tego roku wspaniałą, ciepłą pogodą, która wlała radość do serduszek chłopców i dziewcząt niosących obrzędowe kukły nad pobliską Przemszę.

Dzieci wesoło śpiewały przy tym dawne przyśpiewki, żegnające zimę: „Wieziemy Marzanka z obory, z obory. Nie bójcie się ludzie tej mory, tej mory. Marzaneczka rosła, aże nam urosła jak sosna…”. Nad brzegiem rzeki pożegnano Marzanny wierszami i piosenką. Jedną z kukieł symbolicznie spalono, a pozostałe wrzucono w nurt Przemszy. Oprócz Marzanny dzieci pożegnały swoje złe oceny, które również wrzuciły do rzeki, by pozbyć się przy okazji własnych szkolnych problemów. W drodze powrotnej dzieciom towarzyszyły barwnie przystrojone gaiki symbolizujące wiosnę wchodzącą do wsi. Wiosenny nastrój udzielił się także pozostałym mieszkańcom Preczowa, tego dnia wszyscy Preczowianie dzielili się ze sobą uśmiechem.

GOK