joomplu:5850Nowy rok w gminie Psary rozpoczął się od świątecznych spotkań i noworocznego kolędowania. 6 stycznia 2014 roku, dokładnie w Święto Objawienia Pańskiego, popularnie nazywane Świętem Trzech Króli, w Ośrodku Kultury w Sarnowie odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe. Inicjatorem i organizatorem spotkania była Parafia pw. Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Sarnowie, Akcja Katolicka i Rada Parafialna działające przy tej Parafii oraz KGW Sarnów. Uroczystość otworzyli przytaczając fragment ewangelii, księża dr Mirosław Wilk, Proboszcz z Sarnowa i Ks. kanonik Jan Dyliński Proboszcz Parafii pw. Bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika.

Po krótkiej modlitwie, Ksiądz proboszcz z Sarnowa wspólnie z Sekretarzem Akcji Katolickiej Ewą Urbańską powitali przybyłych do Ośrodka Kultury gości. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń z żoną, Sekretarz Gminy Mirella Barańska-Sorn, Radni z Sarnowa Małgorzata Pasek i Aleksander Jewak, Sołtys Sarnowa Mieczysław Sobczyk z żoną, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sarnowie Małgorzata Barańska, Ksiądz Proboszcz parafii pw. Św. Piotra i Pawła w Psarach Jan Piekarski, Prezesi Gminnych Akcji Katolickich: Grzegorz Bacia, Artur Jeszke, Prezes KGW Maria Dziedzic, Sekretarz Gminny ZK RP i BWP Józefa Skrzydlak oraz bardzo licznie przybyli mieszkańcy sołectwa i Gminy Psary. Oprócz tradycyjnego dzielenia się opłatkiem i przekazywania serdecznych życzeń, rozmów przy stołach i wspaniałego poczęstunku, wszyscy, obecni uczestniczyli w prawdziwej uczcie duchowej jaką były występy artystyczne podczas tego Święta. Zebranym zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Sarnowie w pięknych „Jasełkach”, przygotowanych przez katechetkę Anna Lechniak. Przedstawienie Jasełkowe wystawili też uczestnicy zajęć teatralnych organizowanych prze GOK Gminy Psary w sarnowskiej Szkole Podstawowej.  Dopełnieniem wydarzeń artystycznych był występ solowy dziewięciolatka, Mikołaja Sobczaka, który zaprezentował kilka kolęd, w tym angielskojęzyczną wersję kolędy „Cicha Noc”, oraz występ Zespołu „Zagłębianki”, który także wykonał  kilka pięknych kolęd i pastorałek. Wspólne kolędowanie uczestników spotkania dopełniło świątecznego, ciepłego  nastroju i jeszcze bardziej umiliło mroźny, niedzielny wieczór. Spotkania Opłatkowe są organizowane w Sarnowie już od lat, scalają i integrują społeczność, kultywując tradycje i umacniając wartości chrześcijańskie.

Z inicjatywy Zespołu Śpiewaczego „Strzyżowiczanie” w Remizie OSP w Strzyżowicach, 18 stycznia 2014, odbył się kolejny już „Wieczór Kolęd”. Tak jak w poprzednich latach organizatorzy do wspólnego kolędowania zaprosili mieszkańców sołectwa Strzyżowice i gminy Psary.  Przed licznie zgromadzoną publicznością Zespół „Strzyżowiczanie” zaprezentował wiązankę popularnych, oraz mało znanych, ale pięknych kolęd i pastorałek. Wszyscy zostali też hojnie i smacznie ugoszczeni przez gospodarzy słodkościami. Wspólnie z mieszkańcami Strzyżowic i Zespołem kolędowali także Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń, Dyrektor GOK Gminy Psary Anna Nagły i wraz  z pracownikami, Radna Strzyżowic Magdalena Gdesz-Sobczak, sołtys Strzyżowic Marcin Buczyński, Prezes OSP Strzyżowice Włodzimierz Lis i członkowie OSP Strzyżowice, Księża Parafii  Polskokatolickiej Adam Stelmach i Eugeniusz Stelmach, Ksiądz Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej Sławomir Karaś, przedstawiciele gminnych ośrodków i placówek kulturalno-oświatowych oraz licznie przybyli mieszkańcy sołectwa. Jak co roku wspólne  kolędowanie przebiegało w serdecznej i radosnej atmosferze.