XII Świętojański Festiwal Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych za nami. Pomimo, iż w tym roku pogoda spłatała nam małego psikusa, wszyscy uczestniczy, zespoły oraz mieszkańcy bawili się wyśmienicie. Z uwagi na prace remontowo-inwestycyjne prowadzone wokół Ośrodka Kultury w Preczowie, sobotni festiwal wyjątkowo odbył się w plenerze przy Świetlicy Wiejskiej w Dąbiu.  Jednak zmiana miejsca nie zniechęciła wykonawców do przyjazdu w gościnne progi naszej gminy. Łącznie na scenie zaprezentowało się 22 wykonawców w kategorii zespoły śpiewacze oraz 2 solistki.

Poziom tegorocznego festiwalu był niezwykle wyrównany i bardzo wysoki. Jury w składzie: Grażyna Wikarek – Meus, Zofia Stachura oraz Mariola Dobrzańska, musiało dokonać bardzo trudnego wyboru, przyznając miejsca oraz wyróżnienia. W kategorii solistów wyróżnienie otrzymała p. Maria Kotuła. W kategorii zespołów śpiewaczych jury nagrodziło, aż 9 wykonawców, przyznając 4 wyróżnienia zespołom: Tęcza z Psar, Mierzęcanki, Niezdareczka oraz Pyrzowianki. Kolejno miejsce III zajął zespół Grodźczanie, a miejsce II ex aequo zajęły zespoły Sączowinaki oraz Mikołowianki. Najwyższy stopień na podium jury przyznało naszym gminny zespołom: OD...DO... z Preczowa oraz specjalne I miejsce, gospodarzom tegorocznego festiwalu, zespołowi Dąbie. Pomimo niesprzyjającej aury atmosfera festiwalu była bardzo gorąca i radosna. Zarówno uczestnicy , jak i mieszkańcy w trakcie, gdy jury podejmowało decyzje, poddali się wspólnej zabawie przy ludowych rytmach, prowadzonej przez muzykantów i instrumentalistów z zespołów. Tym, którym było mało wspólnej zabawy, organizatorzy po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród, zapewnili ciąg dalszy tanecznego szaleństwa, które trwało do późnych godzin wieczornych.

Świętojański Festiwal Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych już od wielu lat cieszy się dużym powodzeniem i zainteresowaniem, czego najlepszym przykładem jest wciąż rosnąca liczba nowych zespołów biorących w nim udział. Poza liczną grupą wykonawców prezentujących swoje wokalne umiejętności, co roku festiwal odwiedza wielu mieszkańców zarówno naszej gminy, jak i gmin ościennych oraz zaproszonych gości. W tym roku swoją obecnością na festiwalu zaszczycili: Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń wraz z zastępcą panią Martą Szymiec, Sekretarz Gminy Mirella Barańska – Sorn, Skarbnik Gminy Joanna Przybyłek, poseł na Sejm Waldemar Andzel, Radny Gminy Psary Remigiusz Olesiński oraz radny Powiatu Będzińskiego Marian Kozieł.