24 czerwca 2017 już po raz czternasty przy ośrodku kultury w Preczowie odbył się Świętojański Festiwal Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych, w którym wzięła udział rekordowa jak do tej pory liczba … aż 30! wykonawców z niemal całego południa Polski. Cieszymy się ogromnie, że festiwal ten zdobywa z roku na rok coraz większą popularność, a co najważniejsze coraz wyższy poziom artystyczny. Festiwal rozpoczął montaż słowno – muzyczny w wykonaniu zespołu śpiewaczego „Dąbie” z zaproszonymi gośćmi, w którym przybliżono w skrócie czar nocy świętojańskiej wraz z jej przepowiedniami i nastrojami.

Po montażu na scenie wystąpił młodzieżowy zespół smyczkowy pod dyrekcją Kaliny Szczyrby, który zaprezentował lekkie i przyjemne utwory muzyki klasycznej. Tradycyjnie po przesłuchaniach konkursowych jury udało się na obrady, a rozbawione zespoły z wiankami, pochodniami i śpiewem na ustach w kolorowym korowodzie udały się rzekę, by spełnić obrzęd nocy świętojańskiej, czyli puścić z wodą wianki, zatańczyć koniecznie jak co roku z Wójtem Gminy Psary – Tomaszem Sadłoniem przy rozpalonej do czerwoności sobótce, po czym wrócić ponownie na miejsce festiwalu i w napięciu czekać na ogłoszenie wyników. W tym roku profesjonalne jury w składzie; przewodnicząca jury Zofia Stachura, Mariola Dobrzańska, Krystyna Kluszczyk oraz Dariusz Nurzyński miało nie lada problem z wyłonieniem tych najlepszych spośród najlepszych. Jurorzy podzielili wykonawców na trzy kategorie .

W kategorii soliści:

I m-ce zajęła pani Wiesława Grabis,

II m-ce pani Józefa Pietras.

W kategorii zespołów śpiewaczych a capella:

I m-ce zajął zespół „Wiślanie” z Wisły Małej

II m-ce zespół „ Małokończanie” z Zebrzydowic

III m-ce zespół „ Czarkowianki” z Pszczyny.

W kategorii zespoły śpiewacze z kapelą:

I m-ce zajął ex aequo zespół „ OD DO” z Preczowa, „ Karolinki” z Czerwionka Leszczyny, „ Nadolzianie”z Kaczyc

II m-ce ex aequo Zespół „ Dąbie” z Dąbia, „ Kapela znad Czarnej Przemszy” z Łaz

III m-ce zespół „ Klepisko” z Kłomnic.

Festiwal zakończyła wspólna zabawa taneczna przy dźwiękach zespołu „ Band Hadżi”

Link do galerii: http://gok.psary.pl/index.php/galeria/zdjecia/2017/xiv-festiwal-pieni-i-przypiewek-zalotnych.html