Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Po raz pierwszy w gminie Psary został zorganizowany Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. W ramach festiwalu gminę Psary odwiedziły grupy folklorystyczne z Łotwy, Węgier i Rumunii. Zwieńczeniem imprezy były występy wszystkich zespołów 18 czerwca o godz. 17:00 na stadionie LKS Iskra Psary.

Jednym z uczestników Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego była grupa z Łotwy. W jej skład wchodzą nauczyciele ze szkoły średniej w Daugavpils. Grupa, oprócz tradycyjnych piosenek i tańców łotewskich, prezentuje muzykę innych narodów, w tym polską, białoruską i rosyjską. Nazwa Vermeles oznacza piołun, czyli roślinę, która ma gorzki smak, ale jest niezwykle pożyteczna.

Psary również gościły folkową grupę taneczną Cserrego z Węgier. Podczas swoich występów zespół zaprezentował na scenie kolorowe tradycje ludowe oraz tańce z różnych regionów Węgier.

Kolejnym gościem festiwalu była grupa Parangul z Rumunii. Zespół występował na licznych przeglądach i festiwalach krajowych oraz zagranicznych, prezentując różnorodność folkloru rumuńskiego oraz międzynarodowego. W czasie występu w gminie Psary pokazał m.in. taniec z Doliny Jiu, Oltenii, Transylwanii oraz Ciuleadra, a także dziewczęcy taniec Crihalma. Nazwa zespołu pochodzi od najwyższego szczytu Karpat.

Na festiwalu wystąpił również zespół Mały Śląsk, który na przeglądach i festiwalach zarówno krajowych, jak i zagranicznych, zdobył liczne wyróżnienia i nagrody. W trakcie występów zaprezentował tańce narodowe i regionalne. Zespół jest objęty patronatem przez Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny zgromadził zaproszonych gości i licznie przybyłych mieszkańców gminy Psary. Impreza pozwoliła zapoznać się z folklorem czterech europejskich państw.

Link do galeri : http://gok.psary.pl/index.php/galeria/zdjecia/2017/midzynarodowy-festiwal-folklorystyczny-psary-2017.html

Strona zrealizowana w ramach projektu z III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 - „Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu, w tym z e-usług publicznych w szczególności realizuje cel stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym” 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” dotyczący realizacji projektu systemowego pn. „Konwersja cyfrowa domów kultury” - zadanie GOK gminy Psary: goknet-GOK Gminy Psary wita w sieci!