Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

23 czerwca 2018 już po raz piętnasty przy Ośrodku Kultury w Preczowie odbył się Świętojański Festiwal Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych, w którym wzięło udział blisko 30 wykonawców z terenu województwa śląskiego.

 

Festiwal cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród amatorskich zespołów folklorystycznych i kapel. Nowością w tegorocznej edycji festiwalu była nowa kategoria - kapele. Zespoły oceniało profesjonalne jury w składzie: Dariusz Nurzyński, Jolanta Sznajder, Zofia Stachura i Grażyna Meus – Wikarek.

 

Publiczność oraz jury miało okazję obejrzeć prezentacje 25 zespołów śpiewaczych oraz 4 kapel. Festiwalowym zmaganiom przyglądali się: wójt gminy Psary Tomasz Sadłoń wraz z małżonką, sekretarz Urzędu Gminy w Psarach Mirella Barańska – Sorn, skarbnik Urzędu Gminy w Psarach Joanna Przybyłek, radni z terenu gminy Psary oraz przedstawiciele lokalnych grup społecznych.

Po zaprezentowaniu się wszystkich wykonawców na scenie, jury zasiadło do obrad, natomiast grupy muzyczne wraz z festiwalową publicznością w barwnym korowodzie udały się nad pobliską rzekę, aby wziąć udział w tradycyjnym świętojańskim obrzędzie Nocy Świętojańskiej.

 

Podczas obrzędu świętojańskiego wszyscy uczestnicy mogli puścić wianki na wodzie, a później zatańczyć przy sobótce, po czym wrócić ponownie na miejsce festiwalu, gdzie na wszystkich uczestników festiwalu czekał już werdykt jury. W kategorii zespół śpiewaczy, I m-ce zajęła „Korona Żarnowca”, II m-ce exe-quo zespół Dąbie i „Kobiórzanie”, III miejsce „Grodźczanie”. W tej kategorii przyznano także wyróżnienie dla „Mierzęcanek” i zespołu „Iterum”. W kategorii kapela jury przyznało tylko II miejsce dwóm grupom: kapeli regionalnej „Mierzęcice” oraz „Kapela znad Czarnej Przemszy”. Festiwal zakończyła wspólna zabawa taneczna.

 

Galeria zdjęć

 

Relacja na YouTube

Strona zrealizowana w ramach projektu z III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 - „Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu, w tym z e-usług publicznych w szczególności realizuje cel stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym” 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” dotyczący realizacji projektu systemowego pn. „Konwersja cyfrowa domów kultury” - zadanie GOK gminy Psary: goknet-GOK Gminy Psary wita w sieci!