foto 40 20190625 156092501322 czerwca 2019 już po raz szesnasty przy Ośrodku Kultury w Preczowie odbył się Świętojański Festiwal Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych.  Od lat festiwal cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród amatorskich zespołów folklorystycznych i kapel, czego najlepszym dowodem jest rosnąc liczbą wykonawców, których z roku na rok przybywa. Podobnie jak w ubiegłym roku, podczas tegorocznej edycji festiwalu na scenie prezentowali się wykonawcy w dwóch kategoriach: kapele ludowe oraz zespoły śpiewacze. Zespoły oceniało profesjonalne jury w składzie: Dariusz Nurzyński, Jolanta Sznajder oraz Roman Hyla.

Uroczystego otwarcia tegorocznego festiwalu dokonała Dyrektor GOK Gminy Psary Anna Nagły, która serdecznie przywitała wszystkich wykonawców oraz mieszkańców. Festiwal zainaugurował występ grupy taneczno-akrobatycznej ze studia ACTIVO z Sosnowca, która zaprezentowała widowisko pt.: „Czarownice”. Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu była Anita Szumiec, wieloletni instruktor akrobatyki w GOK Gminy Psary.

W tym roku publiczność oraz jury miało okazję obejrzeć prezentacje 21 zespołów śpiewaczych oraz 5 kapel. Po zaprezentowaniu się wszystkich wykonawców na scenie, jurorzy zasiedli do obrad, podczas gdy uczestnicy festiwalu formowali barwny korowód, aby przy dźwiękach muzyki wziąć udział w tradycyjnym obrzędzie Nocy Świętojańskiej. Zanim jednak wyruszyli nad rzekę wyłoniono laureatów konkursu na najpiękniejszy świętojański wianek. W trakcie występów zespoły prezentowały skrzętnie przygotowane przez siebie wianki, aby pod koniec festiwalu jury wyłoniło 3 najpiękniejsze. Pierwsze miejsce trafiło do zespołu „Podwarpianki”, drugie miejsce otrzymał zespół „OD...DO…”, a trzecią lokatę zajął zespól „Strzyżowiczanie”.

Po ogłoszeniu werdyktu, podczas obrzędu świętojańskiego wszyscy uczestnicy mogli puścić swoje wianki na wodę oraz wspólnie bawić się i tańczyć przy sobótce. Po powrocie na wszystkich uczestników festiwalu czekał już werdykt jury. W kategorii zespół śpiewaczy, I m-ce zajął zespól „Karolinki”, II m-ce zespół „OD...DO...”, a III miejsce zespół „Małokończanie”. W tej kategorii przyznano także wyróżnienie dla zespołów „Dąbie” i „Górzanie”. W kategorii kapela jury przyznało: I miejsce Kapeli Podwórkowej z Naszego Miasteczka, II miejsce Kapela Regionalna Mierzęcice, a III miejsce Kapela ludowa Swojacy. Statuetki, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci bonów wręczyła w imieniu wójta gminy, sekretarz Pani Mirella Barańska -Sorn oraz Dyrektor GOK Anna Nagły.

Festiwalowym zmaganiom przyglądali się: sekretarz gminy Mirella Barańska – Sorn, radny Preczowa Jarosław Nowak oraz przedstawiciel rady sołeckiej Bartłomiej Pałęga. Nieobecnego tego dnia wójta gminy Psary reprezentowała małżonka Pani Anna Dziuk-Sadłoń. Festiwal w całości prowadziła Magdalena Hak. GALERIA