do netu 2W poniedziałek w Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach odbył się wywiad radiowy o projekcie "Wyśpiewana tradycja".

Redaktorką prowadzącą była Katarzyna Herbuś z radia Katowice, a rozmówczyniami i rozmówcami były członkinie i członkowie 3 spośród 9 zespołów śpiewaczych z gminy Psary: Grażyna Słania i Jadwiga Flak z zespołu "Strzyżowiczanie"; Anna Nagły z zespołu "Dąbie"; Halina Niedbała i Paweł Niedbała z zespołu "Tęcza".

 

Wprawdzie projekt zakończyliśmy w listopadzie 2020 roku, ale strona internetowa zespolyspiewacze.pl jest wciąż obecna w internecie, a to właśnie dzięki niej dziennikarka zainteresowała się działaniami, które GOK Gminy Psary realizował w ramach "Wyśpiewanej tradycji". 

Goście przybyli w tradycyjnych strojach i rozmawiali o tym, co było dla nich ciekawe, co im dało uczestnictwo w projekcie, co się udało, a co jeszcze można by więcej zrobić. Najczęściej przytaczane były wspomnienia o spotkaniach z ekspertakmi: Joanną Glenc i Magdaleną Szyndler podczas których zespoły ćwiczyły śpiew i rozmawiały o repertuarze. Okazuje się, że właśnie tego typu wsparcie było im najbardziej potrzebne i dało im najwięcej satysfakcji. 

Uczestniczki i uczestnicy spotkania wyrazili chęć realizacji kolejnego przedsięwzięcia, jak tylko będzie to możliwe.Jednocześnie w swoich wypowiedziach mówiły i mówili o potrzebie budowania relacji wśród starszych mieszkanek i mieszkańców gminy, którym sprzyjał sam projekt i aktywności mu towarzyszące. Dzięki stworzeniu strony o nich samych mają teraz możliwość szerzej opowiadać o swojej twórczej aktywności, nawet w okresie pandemii.

Projekt "Wyśpiewana tradycja" będzie żył tak długo, jak tylko będą chętne osoby do zaglądania i czytania materiałów na stronie zespolyspiewacze.pl, dlatego korzystając z okazji raz jeszcze serdecznie zapraszamy do jej odwiedzenia i wysłuchania pieśni oraz obejrzenia archiwalnych fotografii z kolekcji prywatnych kronikarzy z zespołów.

Audycja ze spotkania ukaże się na antenie radia Katowice w lutym, prosimy śledzić informacje na stronie gok.psary.pl.

do netu 2

DSC 0504

DSC 0507